Sieć domowa – adres IP
Sieć domowa i adres IP, co to takiego?. Jest to w uproszczeniu coś, co pozwala na komunikację między komputerami lub urządzeniami w sieci. Krótko mówiąc, aby kogoś odwiedzić, trzeba znać jego adres.
Sieć domowa – komunikacja
W sieci domowej komunikacja jest bardzo potrzebne. Mamy jakąś drukarkę. Warto, żeby mogli z niej korzystać wszyscy. Mamy jakiś dysk sieciowy. Sens stosowania takiego dysku realizuje się dopiero wtedy, kiedy wszyscy z niego korzystają. W końcu mamy Internet. Do Internetu podłączamy się przez router. To też jest urządzenie sieciowe, które musi być prawidłowo odnajdywane w sieci, aby z Internetu korzystać.
Sieć domowa – pochodzenie adresu IP
Skąd się bierze mój adres IP? Mój, czyli mojego komputera. Jak poznać swoje IP? Jak poznać adresy innych urządzeń?
Na ogół nie jest potrzebna znajomość wszystkich adresów IP. Czasem w ogóle nic o tym nie trzeba wiedzieć. Po prostu klikam na ikonkę sieć i wyświetla się lista urządzeń, do których mogę mieć dostęp. Mam jednak nadzieję, że wolisz to zagadnienie nieco zgłębić.
Adres IP możesz zobaczyć wchodząc w „Ustawienia” (Sieć i Internet -> Ethernet (lub Wi-Fi zależy jak masz podłączony komputer) -> klikasz na ikonkę i tam znajdziesz swój adres.
Możesz też w okienku DOS’owym użyć polecenia „ipconfig” i wtedy wyświetli się twój adres. Wyświetli się również adres routera, który siecią „rządz” – nadaje adresy poszczególnym urządzeniom.
Jeśli korzystasz z okienka DOS’owego (a to dużo szybsze), możesz również poza swoim adresem przeczytać informację o domyślnej bramce (default gateway). Jeśli wpiszesz to, co się tam wyświetla do przeglądarki internetowej, możesz zalogować się do swojego routera i troszkę tam poprawić. Co poprawić? U Ciebie to może być 192.168.0.1 lub coś podobnego, ale przeważnie 1 jest na końcu.
Sieć domowa – DHCP
Router w sieci domowej przeważnie jest jednocześnie serwerem DHCP. W uproszczeniu jest to takie coś, co rozdaje adresy. O tym już była mowa. Musisz jednak wiedzieć, że przydzielenie adresu IP jest jedynie na jakiś czas.
Czasem więc trzeba, przynajmniej dla niektórych urządzeń zarezerwować zarezerwować na stałe adres IP.
Sieć domowa – rezerwacja adresów IP
W większości ruterów jest możliwe przypisanie na stałe adresów IP poszczególnym urządzeniom. Po co? Czasem tak trzeba dla łatwiejszego odnajdywania urządzeń. A praktycznie koniecznie trzeba tak zrobić, kiedy jakiś komputer jest „za drugim routerem” (taka sytuacja została opisana w poprzednim wpisie dla pomieszczenia 3 – tu). Wtedy wykorzystanie nazwy drukarki lub dysku sieciowego nie zadziała.
Trzeba w ustawieniach LAN odszukać czegoś w stylu „DHCP reservation” lub „Bind IP do MAC”. Tam można dla określonego wewnętrznego i unikatowego numeru karty sieciowej przypisać adres IP, który zawsze router będzie przydzielał temu urządzeniu.
Można to też zrobić w samym urządzeniu, w drukarce, w dysku sieciowym, ale bywa to jeszcze bardziej kłopotliwe i czasem jest niebezpieczne. Szczególnie, gdy często Cię ktoś odwiedza. O tym może innym razem, gdy zajdzie potrzeba.
Sieć domowa – dla kogo stałe IP
Stałe IP przydaje się dla urządzeń, z których wszyscy korzystają. U mnie jest to drukarka, dysk sieciowy i AccessPoint. AccessPoint, żebym zawsze wiedział, gdzie go w sieci szukać i móc dokonać jakiejś zmiany (np. dla gości).
Pisałem już, że za drugim routerem trzeba posługiwać się adresami IP. Inaczej urządzenia nie są odnajdywane. Ale czasem nawet w sieci bez drugiego routera bywają kłopoty z odnajdywaniem np.: drukarki. Szczególnie tak się dzieje, gdy korzystamy z jakiegoś przenośnego Wi-Fi i z tym urządzeniem się przemieszczamy.
Wykorzystano urządzenia firmy TP-Link
Dodaj komentarz