Hurtownia danych to niby zwykła baza danych. Niby zwykła, bo z technicznego punktu widzenia niczym się nie różny od bazy danych programu Subiekt czy SAP. Jednak zadaniem takiej bazy nie tyle jest przechowywanie informacji o fakturach czy terminach płatności. Zadaniem hurtowni jest zebranie wszystkich danych z firmy i uporządkowanie ich w taki sposób, by dało się je w sposób spójny analizować.
Do czego służy hurtownia danych
Praktycznie każda firma posiada jakiś program sprzedażowy. Wiele firm posiada również dane pochodzące z monitoringu pojazdów, czyli trasy przedstawicieli handlowych i koszty eksploatacji pojazdów. Często dostępne są dane billingowe, dane ze sklepów internetowych i wiele, wiele innych bardzo specyficznych tabelek, zestawień itp. Jak więc z tak rozproszonych danych utworzyć zestawienie opisujące wyniki sprzedaży przedstawiciela handlowego w połączeniu z jego przejechanymi kilometrami, zużytym paliwem, wyeksploatowanym sprzętem komputerowym i wieloma innymi informacjami, które przecież mają wpływ na rentowność stanowiska pracy.
Właśnie w takich przypadkach hurtownia danych jest wprost nieocenionym narzędziem. Jest to baza, która w jednolity sposób zbiera wszystkie dostępne informacje. Tak przygotowane informacje mogą posłużyć do tworzenia zaawansowanych analiz z wykorzystaniem narzędzi typu OLAP itp.
Nieco szerzej na temat hurtowni danych można znaleźć w artykule.
Budowa hurtowni danych
Na poniższym rysunku znajduje się przykład ogólnej budowy hurtowni danych.
Hurtownia danych jest zatem miejscem, gdzie składowane są wszystkie dostępne dane. Dotyczy to zarówno danych z systemów transakcyjnych jak i nietypowych informacji z systemów GPS, plików Excell, danych z platform internetowych i wiele innych.
Zadanie hurtowni danych
Hurtownia danych ma za zadanie dostarczenie informacji zarządczej szefom firm oraz innym pracownikom, dla których potrzebne są dane zbiorcze lub operacyjne. Hurtownia danych to najczęściej wykorzystywane narzędzie służące do tworzenia systemów raportowania.