W dzisiejszych czasach mamy w domu coraz więcej urządzeń, które wymaga dostępu do sieci Internet. Mam tu na myśli różne urządzenia domowa takie jak telewizory, tablety. Czasem nawet lodówka wymaga podłączenia z Internetem. A niestety w większych domach tzw. zasięg sieci bezprzewodowej staje się problemem. Zapewne ktoś tu powie, że jeśli kogoś stać na lodówkę, która wymaga podłączenia do Internetu, to też go stać na to, żeby sobie zakupić odpowiedni sprzęt. Owszem, jest w tym nieco prawdy. Ale przecież nie zawsze chodzi o ludzi z ogromnymi domami i drogimi sprzętami. Po prostu dziś tych urządzeń jest tak dużo i jeszcze przemieszczają się po całym domu. Trzeba to jakoś rozwiązać. Potrzebna jest sieć domowa.
Sieć domowa – tak się już nie da
Powyższy rysunek pokazuje modle, który często jest nierealny. Grube ściany, zakłócenia i inne przeszkody powodują, że czasem nawet w mieszkaniu w bloku taki model nie działa wcale lub działa słabo.
Spróbuję przedstawić przykładowy model. Mam nadzieję, że na tym przykładzie uda Ci się dostosować go do swoich potrzeb.
Sieć domowa – przykład
Wyobraźmy sobie niewielkie mieszkanie z trzema pomieszczeniami, w których są jakieś urządzenia wymagające dostępu do sieci Internet i niekiedy wymagające dostępu do siebie nawzajem (drukarka, dysk sieciowy itp.). Te trzy pomieszczenia są podzielone ścianami, które bardzo tłumią sygnał WiFi.
Z reguły nie da się wszystkiego połączyć jedynie kablem, bo nie każde urządzenie posiada taką możliwość. Ewentualnie jest to kompletnie pozbawione sensu. Przykładem jest smartfon. Mamy więc kilka laptopów, komputerów stacjonarnych, telewizor, dysk sieciowy, drukarkę i urządzenia mobilne (tablety, smartfony). Czasem sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że monter akurat w tym pomieszczeniu zainstalował gniazdko do Internetu, bo inaczej się nie dało. Nie ma na to rady. Trzeba z tym jakoś żyć.
W naszym przykładzie gniazdko z Internetem jest w Pomieszczeniu 1. Każdy laptop i komputer potrzebuje uzyskać dostęp do Internetu, drukarki i dysku sieciowego. Każdy smartfon potrzebuje dostępu tylko do Internetu. Podobnie telewizor wymaga jedynie dostępu do Internetu. Jednak tablet wymaga dostępu zarówno do Internetu, jak i dysku sieciowego. Rzecz jasna dysk sieciowy i drukarka muszą być widoczne z poziomu każdego komputera.
Wykorzystane urządzenia sieciowe
• Router 1 – dobry bezpieczny router, który „zarządza” całą siecią. Router pełni tu jednocześnie rolę serwera DHCP, czyli przydziela adresy IP dla każdego urządzenia w sieci.
• Router 2 – obojętne jaki, tani router. Nie musi być bezpieczny, bo nie ma bezpośredniego dostępu do Internetu. Chroni go Router 1
• Switch – urządzenie, które pozwala „rozgałęzić” kable. W dużym uproszczeniu działa to tak, że z jednego kabla można stworzyć rozgałęzienie na 3, 8 lub więcej kabli. Zależy to jedynie od modelu urządzenia. Oczywiście im więcej dodatkowych portów, tym droższy.
• AccessPoint – urządzenie, które podłącza się do sieci kablem i uzyskuje się „przejście” na WiFi w ramach tej samej sieci.
Do czego potrzebny jest router 2? Jest potrzebny, ponieważ każdy router posiada przynajmniej jeden port WAN (taki, który służy do połączenia z siecią zewnętrzną) i 3 lub 4 porty LAN (takie, które służą do połączenia z siecią wewnętrzną). W pomieszczeniu 3 można było zastosować takie urządzenie, ponieważ jest tańsze od AccessPointa i od razu pozwala na podłączenie kilku komputerów. Ma też WiFi, więc można za jego pomocą uzyskać odpowiedni silny sygnał WiFi dla urządzeń mobilnych. Natomiast w pomieszczeniu 3 nie ma żadnego urządzenia, do którego potrzebny byłby dostęp z pomieszczenia 2 lub 1. Router takie połączenie by uniemożliwił.
Switch służy do tego, aby sieć rozgałęzić. Normalnie routery posiadają jedynie 3 lub 4 porty LAN. Nie da się wiec wszystkiego do nich podłączyć. A należy pamiętać, że połączenie kablem jest nieporównywalnie szybsze od WiFi. Jeśli więc używasz dysku sieciowego, na nim są na przykład zdjęcia, to lepiej użyć kabla.
Jeśli drukarka ma port na kabel LAN, to można ją tak podłączyć. Ja miałem taką, która ma jedynie połączenie WiFi.
Przy założeniu, że router dający dostęp do Internetu otrzymuje się od dostawcy Internetu w ramach umowy, całość wykorzystanego sprzętu sieciowego (drugi router, AccessPoint i switch) zamyka się kosztem ok. 200 zł. Do tego dochodzą kable. Mam tu na myśli tańsze urządzenia. Górnej granicy w cenach oczywiście nigdy nie ma.
Wykorzystano urządzenia firmy TP-Link
Dodaj komentarz