A więc chcesz otworzyć sklep internetowy? Od czego zacząć?
Mam nadzieję, że już wiesz, co chcesz sprzedawać. W tym Ci nie pomogę. Nie będę się tu też wdawał w zagadnienia dotyczące wyboru adresu internetowego, wykupienia domeny, hostingu. Na ten temat pełno jest artykułów. Mam nadzieję, że to już wiesz. Jeśli nie wiesz, wpisz w komentarzu, że potrzebne Ci są takie informacje.
Instaluj sklep internetowy
Większość firm, które świadczą usługi hostingowe, posiada takie rozwiązania, które pozwalają na instalację całości oprogramowania jednym kliknięciem. Jeśli naprawdę nie umiesz sobie z tym poradzić, skorzystaj z tego. Ja osobiście jakoś nie jestem do tego przekonany. Przeważnie wersja instalowanego programu nie jest najnowsza. Tak, wiem, że jest to wersja stabilna, dostosowana do wersji PHP na serwerze. Jednak zdarzyły mi się w tym obszarze problemy.
Instalacja ręczna polega po prostu na tym, że w panelu usługi hostingowej tworzymy sobie bazę danych MySQL. Musimy zapamiętać lub zapisać sobie nazwę bazy danych, użytkownika i hasło. To nam będzie potrzebne przy instalacji.
Następny krok to skopiowanie do odpowiedniego katalogu naszego hostingu plików programu. Większość darmowych rozwiązań typu Open Source jest dostępnych na dedykowanych stronach (na przykład:
Prestashop).
Gdy wejdziesz na adres swojego sklepu, instalator przeprowadzi Cię przez cały proces instalacji. W kolejnych krokach będziesz musiał podać zapamiętane dane do logowania do bazy danych MySQL. Będziesz też musiał utworzyć konto administracyjne dla swojego sklepu.
Nie opiszę tu ewentualnych problemów przy instalacji. Nie zdarzają się one często. Z reguły przejście opisanego scenariusza wystarcz, by poprawnie zainstalować oprogramowanie sklepu.
Konfiguruj sklep internetowy
Opiszę podstawowe zagadnienia konfiguracji sklepu na podstawie programu PrestaShop.
Na początek trzeba wyłączyć sklep. Dopiero go tworzymy i nie jest nam potrzebne, by ktoś tam przypadkiem wszedł i w dodatku coś chciał kupić. Ryzyko dla nowych sklepów jest niewielkie. Jednak, jeśli wcześniej pod tym adresem już istniał jakiś sklep, to jednak ryzyko jest dość duże.
Wchodzimy w Preferencje -> Ogólny -> Przerwa techniczna – tu ustawiamy w opcji „Włącz sklep” na „NIE”
Najprawdopodobniej będzie potrzebne usunięcie wszystkich przykładowych towarów, kategorii i cech towarów, jakie wpisują się przy instalacji programu.
Metody wysyłki
Obecnie chyba najpopularniejsza metoda wysyłki to InPost. Wykorzystanie paczkomatów bardzo obniża koszt przesyłki. To powoduje, że Klienci chętnie korzystają z tej formy wysyłki. Opiszę tu, jak zainstalować moduł obsługi paczkomatu bez podpisywania żadnej umowy z firmą InPost.
Warunki prawne się zmieniają. W chwili, kiedy pisałem ten artykuł, było to trochę niekorzystne. Normalnie trzeba było podpisując umowę z góry się zdeklarować na jakąś ilość paczek i z góry za nie zapłacić. To dla mnie kompletnie bez sensu. Jeśli nie będę miał czego wysyłać, to po co mam z gór za to płacić. Na starcie raczej chce się zaoszczędzić pieniądze. Jeśli będę miał co wysyłać, to chętnie zapłacę za przesyłkę 😉
Na stronie forum
Prestashop jest do pobrania darmowy moduł InPost. Pobieramy plik i instalujemy w naszym sklepie.
Moduły -> Module Manager -> Załaduj moduł Prawie gotowe. Teraz już tylko trzeba skonfigurować metodę dostawy (Wysyłka -> Przewoźnicy). Tu podstawowa konfiguracja już jest. Trzeba tylko określić ceny i może jakieś logo dodać ręcznie.
Zajrzyj również
tu
Dodaj komentarz